Virtuali paroda „VANDENS MEDIJOS“
Virtuali paroda „VANDENS MEDIJOS“
Vandens medijų pleneras „LAUDACIJA IMANUELIUI KANTUI: VAIZDUOTĖ IR REALYBĖ“
Vandens medijų pleneras „Laudacija Kantui: vaizduotė ir realybė“, vykęs Klaipėdoje 2024 metų spalio 7-12 dienomis, yra 48-asis tarptautinis Renatės Lūšis vardo akvarelės pleneras. Plenerą organizavo Klaipėdos miesto savivaldybė Imanuelio Kanto viešoji biblioteka.
Šiais metais plenero organizatoriai nutarė praplėsti plenero ribas, pavadindami kūrybinę stovyklą vandens medijų pleneru. Tokia plenero forma yra universalesnė: kūrybinėje stovykloje savo jėgas galėjo išbandyti dailininkai, kuriantys ne tik akvarele, bet ir savo kūryboje taikantys įvairias liejimo technikas bei tapantys vandeniu skiedžiamais dažais.
1974 metais buvo surengta pirmoji Klaipėdoje menininkų kūrybinė stovykla, kurioje dalyvavo tik uostamiestyje gyvenantys dailininkai. Nuo 1976 metų pleneras tapo respublikiniu pleneru, o nuo 1980-ųjų, plenero kuravimą perėmus šviesios atminties dailininkei ir pedagogei Renatei Lūšis, kasmetiniai plenerai pasidarė tarptautiniai: į kūrybines stovyklas kasmet suvažiuodavo akvarelės meistrai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos bei Švedijos.
Šiemetinis vandens medijų pleneras „Laudacija Kantui: vaizduotė ir realybė“ tapo svarbia festivalio „Kanto dienos Klaipėdoje“ dalimi. Plenere dalyvavo arti trijų dešimčių menininkų. Per kūrybai paskirtą savaitę plenero dalyviai surengė dvi įspūdingas parodas.
Pirmoji jungtinė plenero dalyvių kūrybos paroda „Vandens medijos“ buvo atidaryta spalio 8 dieną ir tebėra eksponuojama Klaipėdos universiteto Humanitarinių ir socialinių mokslų fakultete. Parodoje menininkai pristato darbus, kuriuos kaip kūrybines namų užduotis sukūrė namuose, ir į plenerą atsivežė jau parodai paruoštus darbus. Menininkams pateikta užduotis buvo labai konkreti – savo kūryboje tapytojai turėjo vizualiai interpretuoti ar minėti vokiečių filosofą Imanuelį Kantą. Parodai „Vandens medijos“ akvarelės meistrai pateikė 30 darbų.
Ekspozicijoje matome ne vieną Imanuelio Kanto portretą, nostalgiškus senosios Klaipėdos, Imanuelio Kanto tėvo miesto, ir karališkojo Kionigsbergo, Imanuelio Kanto miesto, vaizdus. Abstrakčiose akvarelėse ir tapybos darbuose liejasi menininkų laisvai interpretuojamos vokiečių filosofo Imanuelio Kanto filosofinės mintys ir idėjos.
Labai simboliška, kad ši jungtinė paroda vyksta mokslo šventovėje ALMA MATER KLAIPEDENSIS. Imanuelis Kantas (1724–1804) - didžiausią įtaką modernybės epochai turėjęs Apšvietos epochos filosofas, gyveno ir kūrė Karaliaučiuje, vos už 130 km nuo Klaipėdos. Pirmoji Prūsijos aukštoji mokykla, garsusis Karaliaučiaus universitetas arba Albertina – buvo pati svarbiausia mokslo šventovė, kuriai jis liko ištikimas visą gyvenimą.
Šiemet minime garbingą Imanuelio Kanto 300-ųjų gimimo metinių sukaktį. Tai puiki proga mus visiems dar kartą sugrįžti prie I. Kanto filosofijos ir mąstytojo sąsajų su Klaipėda.
Parodoje dalyvauja šie menininkai: JOLANTA VITKUTĖ SAULĖ ŽELNYTĖ, VOLDEMARAS BARAKAUSKAS, LAIMA GEDVILAITĖ-SAKALAUSKIENĖ, DAIVA MOLYTĖ, GINTARAS KONCEVIČIUS, LAIMA DRAZDAUSKAITĖ, TATJANA SIMANAITIENĖ, LIUDA LIAUDANSKAITĖ, AUŠRA ANDZIULYTĖ, JURGA SIDABRIENĖ, VALENTINAS DILGINAS, AUDRIUS GRAŽYS, INGA ŠMITIENĖ, SERGIY LYSYY, RASA TAURINSKAITĖ, KRISTINA ČIVILYTĖ, DALIA KIRKUTIENĖ, LAIMUTĖ TAMOŠAUSKIENĖ, VIRGINIJA URBONAVIČIENĖ, ANATOLIJUS ŠČIOGOLEVAS, ANDERS HJULER, ANTANAS VISOCKIS, ALDONA VISOCKIENĖ, ROMANAS BORISOVAS.
Parodos kuratorė Birutė Skaisgirienė