Namų tekstilės kolekcija „Sentimentai“ ir „Išmanioji tautinė lėlė“.

Apie Parodą

Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Meno skyrius pristato VšĮ „ARS MAJOR“ ir „BALTIC ECO THINGS d’Art Design Baltic Group“ dalyvių virtualią paroda, kurią sudaro namų tekstilės kolekcijos „Sentimentai“, „Puota“ ir „Išmanioji tautinė lėlė“. Parodoje taip pat pristatomos lėlyčių gamybos kūrybinės dirbtuvės, interaktyvi edukacinė programa - žaidimas „Išmanioji tautinė lėlė“ ir knygelė vaikams „Vasaros diena kuršių nerijoje“ iš knygų serijos „Nepaprasti Vienuko nuotykiai“. Parodos ekspozicija ir edukacinė programa skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo 30-ųjų metinių minėjimui. Autoriai virtualioje ekspozicijoje per namų tekstilės dizaino prizmę siūlo naujai pažvelgti į praeitį ir Lietuvos gamtos trapumą.
Projektą dalinai finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė.

Projekto dalyviai:
Naujo prekybos ženklo „BALTIC ECO THINGS d‘Art Design Baltic Group“ atstovai: dizainerė ir knygų vaikams kūrėja Rasa Skripkiūnaitė (VšĮ „ARS MAJOR“), audinių dizainerė - technologė Eglė Kumpikaitė (KTU), animatorius, režisierius Antanas Skučas (VDA), lėlininkė Gražina Kriaunevičienė (Lietuvos dailininkų sąjunga, Vilniaus dailiųjų amatų asociacija), lėlininkė Aušra Petrauskienė (sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo žaislininkystės amato puoselėtoja).

Namų tekstilės kolekcija „Sentimentai“
Namų tekstilės kolekciją „Sentimentai“ sudaro lininiai ir vilnoniai pledai, lininė/šilkinė patalynė, rankšluosčiai ir kiti žakardiniai interjero tekstilės gaminiai, kuriuose atsispindi Lietuvos pajūrio gamtos ir kultūros paveldo vaizdai. Baltijos pajūrio kraštovaizdžio simboliai ir istoriniai tautinio paveldo elementai harmoningai dera bendrame tekstilės temos kontekste. Taip norima pabrėžti gamtos trapumą ir istorinės atminties svarbą. Namų tekstilės kolekcijos „Sentimentai“ sukurtų daiktų estetikoje vyrauja minimalizmas. Eksponatuose tekstilės gaminių spalvų gama atvaizduoja Baltijos pajūrio gamtos atspalvius. Subtilumu ir paprastumu norima perteikti ramybės pojūtį ir laiko trapumą.
Kolekcijos „Sentimentai“ gaminiai pasižymi nauja erdvine struktūra, kurioje vienasluoksniai pynimai derinami su dvisluoksniais. Tokiu būdu gaunamas ryškesnis audinio reljefas – dvisluoksnėse vietose audinys būna puresnis, iškilesnis, o vienasluoksnėse – atvirkščiai, audinys yra plokščias, lygaus paviršiaus. Audinio reljefą suformuoja skirtingas audinių pynimas, o ne spalvos ant audinio paviršiaus. Tokie audiniai vadinami žakardiniais.

Namų tekstilės kolekcijos „Puota“ staltiesės
Parodoje taip pat eksponuojamos Mažajai Lietuvai būdingų raštų staltiesės: skirtingo dizaino, primenančio lietuviškų diminių raštų motyvus. Tai lininės staltiesės, pagamintos šiuolaikinėmis pramoninėmis audimo staklėmis ir išaustos pagal autentiškus šio regiono interjero audinių pavyzdžius, saugomus Lietuvos muziejuose.
Mažosios Lietuvos staltiesėms, kurios buvo naudojamos kaip lovatiesės, būdingos įvairiaspalvės juostos, austos diminiais raštais, išsidėsčiusios horizontalioje plokštumoje pramaišiui su baltu staltiesės fonu. Vyrauja balta, raudona, mėlyna, juoda spalvos. Vienoje staltiesėje derinamos dvi ar net keturios spalvos. Kitiems Lietuvos regionams tokios spalvingos skersadryžės staltiesės nėra būdingos.
Staltiesės austos šiuolaikinėmis pramoninėmis žakardinėmis audimo staklėmis pagal autentiškus Mažosios Lietuvos staltiesių pavyzdžius. Įgyvendinti mūsų idėjas padėjo įmonė „Lincasa“, įsikūrusi Kauno rajone.

Išmanioji tautinė lėlė
„Išmanioji tautinė lėlė“ – tai Lietuvos pajūrio kraštui skirtas lėlių žaidimo edukacinis rinkinys ir interaktyvi edukacinė programa, tinkama naudoti išmaniajame telefone ir kompiuteryje. Rinkinį sudaro moteriška ir vyriška lininės lėlės, joms pritaikyti tautinių kostiumų deriniai bei popieriniai įrankių priedai, taip pat kompiuterinio žaidimo nuoroda (demo versija), kuri leis žaisti su lėlėmis išmaniajame telefone ar kompiuteryje.
Iš lininio audinio pasiūtos vyriška ir moteriška lėlytės aprengtos Klaipėdos kraštui būdingais drabužėliais, kurie šiame regione turi tam tikrų išskirtinių bruožų. Tai languotas sijonas, kuriame vyrauja raudona, žalia, mėlyna spalvos, dryžuota balta su raudona prijuostė, kuri dažnai būdavo išilgadryžė, o jos apačia užbaigiama skersadryžio rašto juosta, prie juosmens prisirišama siuvinėta puošni „kišenė“ būtiniausiems daiktams įsidėti, vadinama delmonu, ir specifinis, tik tam kraštui būdingas moters galvos apdangalas. Taip pat būdingų bruožų turi ir vyrų apranga – šiam kraštui būdingos trumpos (žemiau kelių) kelnės ir puošnios raštuotos kojinės bei prabangiai siuvinėti įvairiaspalviais siūlais diržai.
Interaktyvi edukacinė programėlė - žaidimas pradinių klasių moksleiviams bus pritaikyta naudoti išmaniajame telefone ir kompiuteryje. Edukacinėje programėlėje - žaidime vaikai ne tik susipažins su Klaipėdos kraštu, su pagrindiniais šio regiono miestais ir miesteliais bei lankytinomis vietomis, bet ir sužinos, kaip žmonės tame krašte gyveno, kuo vertėsi, kokiomis veiklomis užsiėmė.

Knygelė vaikams „Vasaros diena Kuršių nerijoje“ iš knygų serijos „Nepaprasti Vienuko nuotykiai“
Šios serijos knygelėse ypatingas dėmesys skiriamas UNESCO pasaulio paveldo kultūros ir gamtos objektams. Mažiesiems knygelės skaitytojams yra skirtas knygelės priedas spalvinimui ir atvirutės.
Tai pasakojimas apie jaunąjį keliautoją, kuris pasirinko kupiną neįtikėtinų nuotykių kelią, norėdamas pažinti pasaulį ir jame atrasti save. Vieną dieną jis leidosi į tolimą kelionę nė nežinodamas, kas gi jo laukia. O juk jam buvo lemta nuveikti kai ką didingo! Jis mėgo keliauti vienas, todėl galėjo atidžiau stebėti jį supantį pasaulį, užlietą ryškiomis spalvomis ir tik jam vienam pastebimais atspalviais.
Būdamas atviras pasauliui Vienukas savo kelyje sutinka tuos, kurie tampa jo draugais. Štai vieną vasaros dieną...


Rasa Rasitka „VASAROS DIENA KURŠIŲ NERIJOJE“                      VIRŠELIS                   VIRŠELIO NUGARĖLĖ                          SPALVINIMO KNYGELĖS PRIEDAShttps://ktu.edu/news/namu-tekstiles-kolekcijos-sentimentai-ir-ismanioji-tautine-lele-paroda-kurybines-dirbtuves-ir-interaktyvi-edukacine-programa/


Žaidimas     http://tyluskinas.lt/IsmaniojiTautineLele/