Tomas Sakalauskas

Apie Parodą

https://www.bernardinai.lt/2015-04-30-in-memoriam-tomui-sakalauskui/

TOMAS SAKALAUSKAS

Tomas Sakalauskas, žurnalistas, redaktorius, eseistas, menotyrininkas, gimė 1932m. Šiauliuose. Baigė Šiaulių vidurinę mokyklą ir Šiaulių muzikos mokyklą. 1951-1956m. studijavo Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakultete lietuvių kalbą ir literatūrą. Nuo 1956m. dirbo įvairų žurnalistinį darbą; nuo 1962m. iki 1996m. buvo Švyturio žurnalo kultūros skyriaus redaktorius. 1962m. T. Sakalauskas priimtas į Žurnalistų sąjungą; 1979m. jam suteiktas nusipelniusio žurnalisto garbės vardas. 1980m. priimamas į Lietuvos dailininkų sąjungą, o 1994m. tampa ir Lietuvos rašytojų sąjungos nariu. 1967 - 1991m. jam ne kartą buvo paskirta premija už geriausius kūrinius, spausdintus Švyturyje. 1998m. paskirta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premija už aktualiausius ir ryškiausius publicistinius kūrinius kultūros temomis. 2002m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu.

T. Sakalausko knygos patraukia skaitytoją mįslingų meno psichologijos vingių, estetinio poveikio paslapčių analize, sodria, raiškia, vaizdinga kalba. Štai kaip jis pasakoja apie kūrybinį procesą rašant Duetus: „Ir aš kaip bitė ieškuonė lakioju nuo žmogaus prie žmogaus, renku minčių nektarą, nešu išminties medų ir skelbiu atrastas gerąsias naujienas. Ši knyga yra išminties atradimais akuoti koriai, kuriuos siuvau, sutikęs kūrybingus žmones. Tie susitikimai ir kalbėjimai nėra klausinėjimai, nėra atsakymai į klausimus, o svarstymai dviese apie žmogaus kūrybines galias ir negalias, apie egzistencijos prasmę ir meno esmę; tai susimąstymai dūžtančios dvasios akivaizdoje ir ieškojimai prisikėlimo pragiedrulių. Žodžiu, tai Duetai."

Daug įžymių Lietuvos žmonių yra prakalbinęs T. Sakalauskas - Edvardą Gudavičių, Jurgą Ivanauskaitę, Vladą Vitkauską, Viktoriją Daujotytę, Kazimierą Vasiliauską, Rolandą Pavilionį, Raimundą Katilių ir kitus. Kiekvienoje jo knygoje ne tik įžvelgiamas menininkų gyvenimo kelias, bet ir atskleidžiamos jų dvasinės savybės. Rodyklėje surašytos knygos, išleistos lietuvių, rusų, latvių kalbomis.

Tomo Sakalausko kūrybos bibliografija

Bibliografija apie Tomą Sakalauską

Straipsnis apie Tomą Sakalauską