EKSKURSIJA „Monumentalioji tapyba architektūros labirintuose: praeitis ir dabartis"


Kviečiame į ekskursiją „Monumentalioji tapyba architektūros labirintuose: praeitis ir dabartis".
I ekskursija 2019 rugsėjo 14 d. 11 val. (šeštadienį)
Ekskursijos trukmė – 3 val. Ekskursiją veda architektas Vladas Balsys.
Susitiksime su freskų ir neofreskų autoriais.
Ekskursija prasideda nuo Marijos Taikos Karalienės bažnyčios, Rumpiškės g. 6.

Ekskursijų ciklas
„Monumentalioji tapyba architektūros labirintuose: praeitis ir dabartis“

Ne vieną Klaipėdos visuomeninio pastato interjerą puošia profesionalių monumentaliosios tapybos meistrų (Angelinos Banytės, Juozo Vosyliaus, Antano Kmieliausko ir kt.) sukurtos klasikinės freskos, kurių dažnas nėra matęs ir nieko nežino apie jų kūrėjus. Klasikinės freskos aukso amžius – septintasis-aštuntasis XX a. dešimtmečiai, kuomet Klaipėdoje buvo sukurti patys įspūdingiausi sieninės tapybos kūriniai: A. Banytės freska „Menas E. Balsio menų gimnazijoje“, A. Banytės ir J. Vosyliaus sgrafitas „Laikas ir Klaipėda“ Laikrodžių muziejaus kiemelyje, A. Banytės freska „Medicina“ Klaipėdos universitetinėje miesto ligoninėje ir kt.
Šiuo metu situacija yra gerokai pasikeitusi: pastatai modernėja, architektūroje įsitvirtino stiklas, pakito užsakovų skonis, tad tradicinei freskai moderniuose pastatuose neliko vietos. Klasikinės freskos amžius, kaip bebūtų gaila, baigiasi, tačiau mūsų uostamiestyje pamažu prigyja kita – street art’o (gatvės meno) – tradicija. Senamiesčio erdvėse jau pastebime ne vieną šiuolaikinės sieninės tapybos ar neofreskos inkliuzą. Tačiau ar žinome, kiek tokių objektų mūsų mieste yra ir kaip juos rasti?
Todėl 2019 m. rugsėjį Klaipėdos m. savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos meno skyrius pradeda ekskursijų ciklą „Monumentalioji tapyba architektūros labirintuose: praeitis ir dabartis“, kurio tikslas – supažindinti visuomenę su klasikinėmis freskomis įvairiuose visuomeninių pastatų interjeruose ir šiuolaikine sienine tapyba bei neofreskomis miesto erdvėse.
Pirmoji ekskursija numatyta 2019 m. rugsėjo 14 d. (šeštadienį) 11. val. Renkamės Marijos Taikos Karalienės bažnyčios kieme (Rumpiškės g. 6). Ekskursiją ves architektas Vladas Balsys. Ekskursijos trukmė – 2-3 valandos. Kelionės maršrutas: Marijos Taikos Karalienės bažnyčia, Friedricho pasažas, Turgaus aikštė, Pilies–Daržų gatvės; ekskursiją užbaigsime prie sieninio piešinio „Senamiesčio planas“, esančio Turgaus g. 21. Ekskursijos metu susitiksite su freskų ir neofreskų autoriais ir sumanytojais.