Laikas mene


Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9
2019 m. spalio 29 d.  17.30 val. II - oji ciklo „XX-XXI a. menas“ paskaita
„Laikas mene: Marinos Abramovič performansų chronofilija versus Jono Meko filmų filochronija“. Lektorius Dr. Tomas Kiauka.


Žmogiškąją kūrybą nuo priešistorinių laikų inspiravo laiko ir laikinybės (ne)suvokimas. Chronas (gr. Χρόνος 'laikas' – graikų mitologijoje – pirmapradis dievas, laiko personifikacija), ryjantis savo vaikus, buvo nepermaldaujamas. Ankstyvojoje Krikščionybėje gyvavo nuostata, kad paskutinis teismas yra laiko ir amžinybės susidūrimas: kas pavirsta į nieką, buvo nuteista, o kas išlieka – išteisinta. Iki pat XX a. menas siekė išteisinimo, ir tai nepasikeitė iki šiandien. Keitėsi nebent meno advokatavimo strategijos.
Kokiais organais ar juslėmis patiriame laiką? Gal jis tik iliuzija, kaip teigė Albertas Einsteinas, nors ir itin užsispyrusi? Priešintis, įveikti, transformuoti, o gal atsiduoti ir atrasti būtyje, anot filosofo Algio Mickūno, laiko gelmes? Ar įmanoma jas vizualizuoti? Gilindamiesi į laiko patirties transformacijas Marinos Abramovič performansuose ir Jono Meko filmuose prisiliesime prie didžiosios visatos, o galiausiai ir savo paties buvimo joje paslapties.
Paskaita bus iliustruota ištraukomis ir J. Meko filmų ir M. Abramovič performansų.