Žydų kultūros dienos: paskaita „Kaip rabio Izraelio Salanterio 'Musaro judėjimas' paveikė tradicinę žydų švietimo sistemą“.

Tarptautinės žydų kultūros dienos „ŠALOM VISUOS KRAŠTUOS“.
Rugsėjo 23 d. 17.30 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje (J.Janonio g. 9) vyks paskaita/diskusija „Kaip rabio Izraelio Salanterio 'Musaro judėjimas' paveikė tradicinę žydų švietimo sistemą.“
„Musar judėjimas“, kurį pradėjo Lietuvoje rabis Izraelis Salanteris (XIX a.), šalia tradicinių šventų dalykų studijavimo reikalavo taip pat asmenybės charakterio ugdymo. Ne visos tradicinių rabiniškų studijų aukštesniosios institucijos (ješivos) įtraukė į savo programą musaro (asmenybės charakterio ugdymo knygų) studijavimą ir atitinkamas savianalizės ir saviugdos praktikas. Telšių ješivos pavyzdys yra ypatingai įdomus. Rabio Salanterio idėjos traukė ir kai kuriuos žydų verslininkus, tokius kaip pirklys Visockis, kuris įkūrė plačiai žinomą Visockio arbatžolių firmą. Rabio Salanterio pasekėjai XX a. pradžioje sukūrė visą tinklą ješivų, kuriose buvo priimtos pastarojo idėjos, tačiau ne visi turėjo tokias pačias musaro vizijas. Dėl šios priežasties atsirado skirtingos “musaro” kaip ugdymo projekto, mokyklos.
Paskaitos autorė ir vedėja Vilniaus universiteto Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros Filosofijos fakulteto dėstytoja dr. doc. Aušrele Pažėraite.
Daugiau informacijos apie lektorę. Dr. doc. A. Pažėraitė yra Lietuvos žydų minties istorikė ir autorė trijų knygų: Litvakiško ortodoksinio judaizmo formavimasis Lietuvoje XIX a. (Versus aureus, 2005), Nesuk į kelią iš takelio: Lietuvos žydų religinės ir filosofinės minties trajektorijos (VU, 2019) ir Religinio žmogaus atsakomybė: Lietuvos žydų rabiniška mintis tarp racionalizmo ir chasidiško misticizmo (VU, 2020). Vilniaus universitete baigusi magistrines filosofijos bei religijos studijas, Kauno Vytauto Didžiojo universitete 2003 metais už apgintą disertaciją Rabis Izraelis Salanteris ir Musar judėjimas Lietuvoje XIX a. įgijo istorijos mokslų daktaro laipsnį. Nuo 1998 metų Vilniaus universiteto Religijos studijų ir tyrimų centre (dabar Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedra) dėsto įvairias Religijų istorijos ir žydų minties istorijos disciplinas.
Visa žydų kultūros dienų programa: http://www.zydukulturosdienos.lt
https://www.facebook.com/zydukulturosdienos