Paroda „MATOMOS - NEMATOMOS iliustracijos“ – pažintis su neregių pasauliu.

Apie Parodą

Paroda „MATOMOS - NEMATOMOS iliustracijos“ – pažintis su neregių pasauliu.
Eksponuojami Nomedos Marčėnaitės, Marijos Smirnovaitės ir Reinoldo Kelpšos kūriniai. Parodos sumanytoja ir organizatorė – leidėja, leidyklos „Verslas ar menas“ vadovė Eglė Jokužytė.

Susitikimas su Egle Jokužyte ir parodos pristatymas vyks
liepos 16 d. (penktadienį) 17 val.
Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriaus galerijoje,  J.  Janonio g. 9, Klaipėda.
Parodos eksponavimo laikas  – 2021 07 05-08 02.


Parodos sumanytoja ir organizatorė –leidyklos „Verslas ar menas“ vadovė Eglė Jokužytė, galerijoje sukūrė ekspoziciją, pasakojančią kaip gimsta iliustracijos.
Parodos lankytojai susipažins su dailininkų pieštais originaliais kūriniais, patyrinės matomų ir liečiamų iliustracijų kūrimo etapus.
Paroda „MATOMOS-NEMATOMOS iliustracijos“ yra interaktyvi – lankytojai kviečiami ne tik apžiūrėti iliustracijas, bet ir jas palytėti, pajusti, užuosti.

Vaikų sukurtų pasakų knygelei „Užsimerk“ iliustracijas piešė menininkė Nomeda Marčėnaitė. Dailininkės nupieštus iliustracijų originalus bus galima apžiūrėti parodoje.
„Vaikų pasakos yra tobulos! – komplimentų vaikams negaili Nomeda. – Iliustracijas piešiau spalvotais pieštukais, nes norėjosi ypatingo, tikro prisilietimo. Kai kurios iliustracijos yra juodai baltos – tai padeda įsijausti į regos negalią turinčiųjų pasaulį. Sužymėjau iškilius piešinių kontūrus – braukdami pirštais juos gali pamatyti neregiai. Knygelė atspausdinta ir Brailio, ir reginčiųjų raštu – knygas vaikai dažniausiai skaito su tėvais, tad tėvai gali skaityti, pasakoti, o vaikas liesti pirštais ir pajusti ritmą, savaip pamatyti piešinį.
Anot N. Marčėnaitės, knygelės „Užsimerk” viršelio idėją pasufleravo jos vaikai: „Kartą ateina į virtuvę: Titas ir Ula užsidengę akis rankomis, ant kurių nupieštos akys, sako man: „Mama, matai, kaip mato mūsų rankos?!” Aš tai prisiminiau iliustruodama knygelę – juk būtent taip – pirštais – mato neregiai!“
Pasakų knyga „Užsimerk“, kurią kūrė vaikai, ypatinga ir tuo, kad iliustracijas galima užuosti: pasakos turi savo kvapus. Juos sukūrė projekte „Neregimas kvapų pasaulis“ dalyvaujantys neregintys vaikai, padedami parfumerio Aisčio Mickevičiaus. Parodos lankytojai galės pažaisti žaidimą – užuosk ir atspėk pasaką!

Dailininkė Marija Smirnovaitė Sigito Poškaus knygai „Baltijos valdovė“ iliustracijas kūrė paprastu pieštuku, vėliau piešinius komponavo pasitelkdama kompiuterines programas. Parodoje lankytojai pamatys dviejų tipų – matomų ir liečiamų – iliustracijų kūrimo etapus. Išvys, kaip naudojant baltų simbolinius ženklus kuriamos iliustracijos, pritaikytos lytėjimu pirštais. Nematomos iliustracijos vaikams yra lyg žaidimas, kuris liečiant iliustraciją užmerktomis akimis, padeda skaitytojui pasinerti į neregimą pasaulį.
Parodoje pristatomi ir jaunojo neregio menininko Reinoldo Kelpšos iliustracijos, sukurtos Viktoro Miliūno knygai „Neringa ir Naglis“. Penkiolikmetis dailininkas iliustracijas kūrė savita technika – detales aplikacijoms kirpo iš kartono, įvairių senų pakuočių. Reinoldas iliustracijoms naudojo tik antrines žaliavas, o spalvas paveiksliukams pasirinko atsitiktiniu būdu. Šią knygą Tarptautinė vaikų knygos taryba IBBY šiemet išrinko į 2021 metų kolekcinį katalogą, kuriame pristatomos iš viso pasaulio atrinktos unikaliausios knygos, pritaikytos vaikams su negalia.
Parodos sumanytoja leidėja Eglė Jokužytė sako, kad šios parodos tikslas – suteikti žmonėms galimybę iš arčiau pažinti leidyklos „Verslas ar menas“ leidžiamas knygas, kurias galima skaityti skirtingais pojūčiais: rega, lytėjimu, klausa ir net uosle. Jau esame išleidę aštuonias knygas, atspausdintas įprastu ir Brailio raštu, su matomomis ir liečiamomis iliustracijomis.
Visas mūsų išleistas knygas žymi ženklas „Taško istorija“, tai reiškia, kad jas įsigydami prisidedate prie knygų, regos negalią turintiems žmonėms, leidybos.
Su šia paroda mes keliaujame po Lietuvos bibliotekas ir kitas kultūros įstaigas, skatiname įvairių socialinių grupių žmones skaityti ir bendrauti.